Aronija i antioksidanti (i nešto malo hemije)
Antioksidanti su važni za zdravlje, to više ne treba posebno naglašavati, a isticanje prednosti antioksidanata u pojedinim namirnicama postalo je danas nezaobilazan detalj u marketingu zdrave hrane. Aronija, međutim, jeste nosilac najjače antioksidativne aktivnosti u svetu biljne ishrane i često se u mnogobrojnim tekstovima može naići na podatak da je aronija bogata antioksidantima, vitaminom P, flavonoidima, antocijaninima ili polifenolima. Za one nevične hemiji, ovo je teško razumljivo, zato ćemo se u ovom tekstu samo malo dotaći hemije.
Zašto su antioksidanti važni?
Antioksidanti su jedinjenja koja “čiste” organizam od slobodnih radikala. Slobodni radikali su štetna jedinjenja, a kako nastaju tokom mnogobrojnih prirodnih procesa metabolizma u telu ovo čišćenje je stalni proces.
Telo, kao savršeni mehanizam, samo proizvodi antioksidante i reguliše sopstvenu ravnotežu, ali u uslovima u kolima čovek danas živi, u urbanim i prilično zagađenim sredinama, u poslovnim okolnostima koje podižu nivo stresa preko granice prihvatljive za telo, našem organizmu je potrebna pomoć. Unošenjem hrane bogate antioksidantima mogu da se spreče mnoge bolesti koje slobodni radikali iniciraju svojim štetnim dejstvom.
Šta su tačno antioksidanti?
Kad ih već ističemo i hvalimo, nije dovoljno reći samo da je neka namirnica bogata antioksidantima jer je to jedan sveobuhvatan naziv za različite vrste jedinjenja. Primeri antioksidanata koja stvara telo su: vitamin A, C i E, beta-karoten, likopen, lutein, selen, mangan… U biljnim plodovima mogu se naći: flavonoidi, flavoni, katehini, polifenoli i fitoestrogeni.
Antioksidantima pripadaju i flavonoli, flavanoli, flavanononi, izoflavoni, proantocijanidi i antocijanidi…
Antioksidanti su široka grupa jedinjenja, svaki sa svojim specifičnim slobodnim radikalom na koji deluju i sa stanovišta hemije, nisu svi ista grupa jedinjenja. Dakle, sam naziv antioksidanti govori o načinu dejstva jedinjenja, a ne njegovom hemijskom poreklu.
Vitamin P je pogrešan naziv za grupu jedinjenja zvanih flavonoidi, nastao davne 1930. kada je otkriven. Od tada je utvrđeno da ne poseduje dovoljno osobina da bi bio svrstan u vitamine, ali mu je ostao naziv. Dakle, vitamin P je flavonoid.
Flavonoidi su deo veće grupe jedinjenja pod imenom polifenoli.
A kako je to veoma široka grupa jedinjenja, suzićemo priču na tri važna sastojka u bobicama aronije: hlorogenska kiselina, kvarcetin i antocijanini. Sva tri jedinjenja su priznata kao jaki antioksidanti.
Aronija i antioksidanti
- Antocijanini daju voću, povrću (i lišću) tamno crvenu i plavu boju, što je na gotovo potpuno crnim bobicama aronije izuzetno izraženo. Prirodno se nalazi u raznim namirnicama. Osim što ima antioksidativno dejstvo, pomaže telu u protivupalnim procesima.
- Kvarcetin (prema istraživanjima The University of Maryland Medical Center) ima protivupalno i protivalergijsko dejstvo (antiinflamatory i antihistamine) te pomaže u ublažavanju simptoma alergije. Takođe pomaže u prevenciji raka i može imati povoljno dejstvo na srce i krvotok jer snižava nivo LDL holesterola. Pokazalo se da može da utiče na snižavanje krvnog pritiska kod osoba sa hipertenzijom.
- Hlorogenska kiselina ima jaku antioksidativnu aktivnost, antibakterijsku, hepatoprotektivnu (pomaže u očuvanju normalne građe i funkcije jetre), kardioprotektivnu (čuva srce i krvne sudove), antiupalnu, antipiretičku (snižava povišenu telesnu temperaturu), neuroprotektivnu (zaštita nervnih ćelija), anti obsity (smanjenje i kontrola težine), protivvirusnu, protiv hipertenzije, sakupljač je slobodnih radikala i stimulator nervnog sistema. Uhh…
Prema ORAC jedinicama (Oxygen Radical Absorbance Capacity) aronija se nalazi visoko pri vrhu liste namirnica, kao namirica bogata antioksidantima. U odnosu na ostalo voće i povrće ima najjače izraženu antioksidativnu aktivnost: gradi jak imunitet, ublažava hronične tegobe i na mnogo načina služi u prevenciji bolesti.
10 Razloga da uključite aroniju u ishranu
Aronija sadrži antioksidante koji se u telu bore protiv slobodnih radikala. Radikali su nestabilni molekuli, korisni u malim količinama, ali u većim mogu da izazovu oštećenja na ćelijama i dovedu do oksidativnog stresa.
Antioksidanti i oksidativni stres
Slobodni radikali imaju tendenciju pokretanja lančane reakcije u kojoj nastaje sve više i više nestabilnih molekula. Istovremeno, u telu nastaje odgovor na ovu opasnost u vidu moćnih antioksidanata…
ARONIJA _ lična karta
Aronia Melanocarpa – crnoplodna aronija – red Ruža (Rosaceae). Poreklom je iz Severne Amerike, odakle je prvo preneta u Sibir, odatle i naziv sibirska borovnica. Aronija je višegodišnji žbun, živi i do 50 godina i izraste od 1,5 do 2,5 m visine.
Aronija VP
Naša plantaža aronije nalazi se na Fruškoj gori u prijatnom i šumovitom okruženju. Naša mala manufaktura bazirana je na izradi matičnog soka aronije. Želja nam je da podignemo svest o važnosti prevencije…