Aronija

Matični sok

Matični sok

Matični sok čine materije nastale ceđenjem voća. Sadrži isključivo meso voća i prirodnu vodu iz voća. Matični sok zadržava sve vredne nutritivne sastojke iz plodova.
Na tržištu postoji mnogo vrsta sokova i sirupa od voća, koji se uglavnom pripremaju nekim vidom termičke obrade, dodatkom vode i šećera, filtriranjem ili dodavanjem aditiva. To su bistri voćni sokovi, koncentrovani sokovi, sokovi na kojima stoji da su 100% od određenog voća bez objašnjenja kako su dobijeni, voćni sirupi, domaći sokovi dobijeni ceđenjem voća kuvanog na pari itd.

Izrada matičnog soka

Matični sok dobija se hladnim postupkom, mehaničkom preradom zrelog voća koje je nedavno ubrano tj. nije fermentisalo. Fermentacija je hemijski proces prelaska voćnog šećera u alkohol ili vrenje. Da bi se sprečilo vrenje u matičnom soku, konzerviše se samo fizičkim postupkom – blagom pasterizacijom koja se  obavlja nekoliko minuta na 78 stepeni, nakon čega se sok hermetički zatvara u staklenu ambalažu i polako hladi.

Upotreba soka

Plodovi aronije sadrže velike količine polifenola. To su materije koje aroniji daju opor ukus, bobicama crnu boju, a soku tamnu i jaku crvenu boju (koja se nakon dužeg stajanja na tkanini više ne skida). Ukus soka od aronije je slađi od samih bobica, prijatan je i osvežavajući, nalik je crnom čaju ili ukusu crnog vina.
Matični sok od aronije je zbog njenog sadržaja vrlo jak. Preporučuje se da se pije u malim količinama, po čašica rakije ujutro i popodne, ili da se ista količina razblaži vodom ako je ukus prejak. Veća količina soka uneta odjednom može da izazove mučninu.
Preporučena dnevna doza 30-50 ml.

Čuvanje soka

Otvorenu flašu soka je potrebno čuvati u frižideru i popiti ga u roku od 7 do 10 dana. Pasterizacija je omogućila da sok ostane sačuvan dok je hermetički zatvoren, ali nakon otvaranja počinje prirodan proces vrenja i nakon desetak dana sok polako prelazi u vino. I tada je zdrav, ali je izmenjenog ukusa.

Aronija - lična karta

Aronia Melanocarpa – crnoplodna aronija – red Ruža (Rosaceae). Poreklom je iz Severne Amerike, odakle je prvo preneta u Sibir, odatle i naziv sibirska borovnica…

150 dana od cveta do soka

Početkom aprila plantaža aronije još uvek je mirovala, pupoljci na granama žbunova još uvek su bili čvrsto zatvoreni u zelene štitove. Sledećih dana…

Aronija i antioksidanti

Aronija je nosilac najjače antioksidativne aktivnosti u svetu biljne ishrane i često se u mnogobrojnim tekstovima može…

Antioksidanti i slobodni radikali

Slobodni radikali se konstatno stvaraju u telu. Bez antioksidanata slobodni radikali bi ubrzo izazvali ozbiljne povrede…

Aronija VP

Naša plantaža aronije nalazi se na Fruškoj gori u prijatnom i šumovitom okruženju. Naša mala manufaktura bazirana je na izradi matičnog soka aronije. Želja nam je da podignemo svest o važnosti prevencije…