10 Razloga da uključite aroniju u ishranu
Redovnom i dugotrajnom upotrebom, aronija može da doprinese zdravlju na više načina. Pre nego što uključite aroniju u ishranu treba da znate jednu vrlo važnu činjenicu:
Aronija nije zamena za lek, ona je veoma zdrav, moćan i prirodan način da se unapredi imunitet i opšte zdravlje.
Kako nam aronija pomaže da ostanemo zdravi
1. Aronija sadrži antioksidante koji se u telu bore protiv slobodnih radikala. Radikali su nestabilni molekuli, korisni u malim količinama, ali u većim mogu da izazovu oštećenja na ćelijama i dovedu do oksidativnog stresa. Mnogobrojne studije dovode aroniju, borovnicu, kupinu i malinu u sam vrh voćnih namirnica sa izraženom antioksidativnom aktivnošću.
8. Mogu da se koriste u skoro svim vrstama dijeta.
Iako u low-carb i keto dijetama treba izbegavati voće, bobice se u manjoj količini mogu koristiti. Jedino osobe na low-fiber dijetama (usled izvesnih poremećaja varenja) ne bi trebale konzumirati bobice.
9. Mogu da pomognu da arterije ostanu zdrave.
Ćelije koje grade zidove arterija omogućavaju krvni pritisak. Intenzivne upale mogu da oštete ove ćelije i umanje funkcionalnost arterija, što je veliki rizik za srčana oboljenja.
Kako da uključite aroniju u ishranu
Aronija je odličan dodatak ishrani. Krajem avgusta bobice dozrevaju i tada imaju sladak ukus, mada je same bobice teško jesti sveže ubrane. Zbog svoje jake kore bogate polifenolima bobice ostavljaju u ustima osećaj suvoće (zbog čega i imaju u engleskom jeziku nazivu Chokeberry ili davi-bobice).
Zato je mnogo lakše dodati bobice u smuti ili jogurt.
Bobice takođe mogu da se zamrznu. Pri niskim temperaturama ne gube na kvalitetu, a nakon odmrzavanja imaju još slađi ukus.
Mogu da se jedu u užinama, desertima, salatama, mogućnosti su nepresušne.
Ipak, najlepše je piti sok. Sok od aronije je sladak, ukusan i izuzetno osvežavajući. Dobija se mlevenjem i ceđenjem sveže ubranih bobica aronije. Mogu da ga konzumiraju i deca i stari, zdravi, bolesni i rekovalescenti. S obzirom da je sok veoma jak, osobe kojima i manja količina stvara neprijatnost, mogu da razblaže sok vodom ili da ga dodaju drugim voćnim napitcima.
Aronija i antioksidanti (i nešto malo hemije)
Aronija je nosilac najjače antioksidativne aktivnosti u svetu biljne ishrane i često se u mnogobrojnim tekstovima može naići na podatak da je aronija bogata antioksidantima, vitaminom P, flavonoidima, antocijaninima ili polifenolima.
Antioksidanti iz namirnica ili suplementi
Ispitivanjima je utvrdjeno da uzimanje suplemenata nema isti uticaj kao unošenje antioksidanata putem hrane. Takođe, suplementi mogu da spreče apsorpciju drugih hranljivih sastojaka iz hrane.
Antioksidanti i slobodni radikali - (ne) stabilna ravnoteža?
Slobodni radikali se konstatno stvaraju u telu. Bez antioksidanata slobodni radikali bi ubrzo izazvali ozbiljne povrede i eventualno rezultovali smrću.
Ipak, slobodni radikali takođe imaju važnu funkciju u održavanju zdravlja.
Aronija VP
Naša plantaža aronije nalazi se na Fruškoj gori u prijatnom i šumovitom okruženju. Naša mala manufaktura bazirana je na izradi matičnog soka aronije. Želja nam je da podignemo svest o važnosti prevencije…